امروز: جمعه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰ - - Friday, 18 June , 2021
بانک پاسارگاد
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه 11 اکتبر 2020 | کد خبر : 46959
 • شعار سال: شدت درگیری نظامی بین نیرو‌های نظامی آذربایجان و ارمنستان در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ به حدی بود که موجب ترس ساکنان مناطق مرزی شهرستان اصلاندوز شد. بسیاری از ساکنان این مناطق از خانه هایشان بیرون رفته و با قرار ...

  ترس ساکنان مناطق مرزی استان اردبیل

  شعار سال: شدت درگیری نظامی بین نیرو‌های نظامی آذربایجان و ارمنستان در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ به حدی بود که موجب ترس ساکنان مناطق مرزی شهرستان اصلاندوز شد.
  بسیاری از ساکنان این مناطق از خانه هایشان بیرون رفته و با قرار گرفت در ارتفاعات وتپه های منطقه نظاره گر درگیرهای دو طرف در آنسوی مرز در کناره شمالی رودخانه ارس بودند.
  جایی که دود حاصل از اصابت گلوله های توپ وخمپاره های ارمنیها به روستاهای آذری نشین به خوبی قابل مشاهده است.
  تصویری از اصابت یک خمپاره نیروهای ارمنی به زمینهای زراعی روستای خلف بیگلودر منطقه خدافرین منتشر شده، البته خوشبختانه این خمپاره عمل نکرده است.
  آذربایجان و ارمنستان چندین دهه است که بر سر منطقه « قره‌باغ» با یکدیگر درگیرند، اختلافی که از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شعله ور شد وتا کنون ادامه دارد.
  جمهوری آذربایجان روز یکشنبه ۲۷ سپتامبر پس از هدف قرار گرفتن و سرنگونی یک بالگرد نظامی‌اش در ارتفاعات قره‌باغ این منطقه را زیر آتش سنگین توپخانه و سامانه‌های موشکی خود قرار داد.
  جدایی طلبان قره‌باغ که تحت حمایت ارمنستان هستند می‌گویند که در جریان درگیری با نیروهای نظامی آذربایجان خسارات سنگینی به آنها وارد کرده اند،آنها می گوینددر جریان این درگیریها ۱۰نظامی ارمنی هم کشته شده است.
  باکو اعلام کرده که نظامیان آذربایجان پس از حمله جدایی طلبان دست به تهاجمی متقابل زده و بسیاری از مواضع جدایی طلبان از جمله دوازده سکوی پدافند هوایی را هدف قرار داده‌اند.
  سخنگوی جدایی طلبان منطقه قره‌باغ روز یکشنبه در یک پیام فیسبوکی اعلام کرد: «نیروهای آذربایجان صبح امروز کلیه خطوط تماس در منطقه را بمباران کردند.» وی با درخواست از ساکنان این منطقه برای رفتن به پناه گاه‌ها تصریح کرد که «استپاناکرت» یا همان شهر شوشا ، مرکز و پایتخت منطقه قره‌باغ نیز بمباران شده است.
  هر دو طرف مناقشه از کشته شدن غیرنظامیان در جریان درگیری های صبح روز یکشنبه خبر داده اند. در جریان تبادل آتش میان دو طرف خسارات سنگینی به واحدهای مسکونی و تجاری در مناطق مرزی وارد شده است.
  در چند ماهه اخیر درگیری‌ها بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ مجددا از سر گرفته شده است.
  دو ماه پیش نیز در درگیری‌های مرزی حداقل ۱۶ نفر کشته شدند.
  چهار دهه است که مناقشه بر سر مالکیت منطقه قره‌باغ موجب تنش در این منطقه شده است، از لحاظ حقوق بین‌الملل این منطقه بخشی از جمهوری آذربایجان است، اما تحت کنترل اقوام ارمنی قرار دارد.
  سازمان امنیت و همکاری اروپا سالهاست تلاش دارد تا از طریق دیپلماتیک به راه حلی برای این مسئله از طریق گفتگو و تفاهم دست یابد و صلح را در این منطقه برقرار کنداما تاکنون نا کام مانده است.

  خبر جدید  اتمام پروژه‌های نیمه تمام اردبیل در اولویت قرار می‌گیرد

  شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری صدا و سیما، تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۹، کد خبر: ۲۸۳۶۸۷۵، www.irirbnews.ir

  لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

  0/5 (0 نقد و بررسی)

 • برچسب ها : , , , ,

 • نظرات کاربران در "ترس ساکنان مناطق مرزی استان اردبیل"